категорії: кіно блоґ-запис

«У кіно замість бюста потрібно показувати серце»

теґи: «Українська Сибириада», ПДВ, Тигипко, депортації, кримські татари, культура, кіно, кіномистецтво, кіноіндустрія, мистецтво, нацизм, продюсер Світлана Гречуха, пільги, режисер Анатолій Газієв, толерантність, українці, фільми, Ідеологія, інвестиції

У минулому матеріалі про розвиток українського кіно, автор познайомив читача з відомим російським режисером Анатолієм Газієвим і кінопродюсером Світланою Гречухою.

Світлана – українка, але змогла переконати Анатолія переїхати в Україну з кінематографічної Мекки СНД – Москви. За спиною Газієва і Гречухи не стоїть чиновницьке лобі. Цю творчу пару також не можна запідозрити в упередженості і в протеже «руки Москви».

Анатолій Газієв знімав фільми і телепередачі для найбільших російських каналів. Автор сценарію і режисер-постановник т / с «Зворушені», «Пригоди нотаріуса Неглінцева» і мн. ін Так само працював над відомими проектами: «Кримінальна Росія» (НТВ), «Що хоче жінка» (РТР) та  ін художніми, документальними фільмами і серіалами. Встиг відзначитися в інших пострадянських країнах, керував ТПХО «Самарканд-фільм», був гендиректором Середньоазіатського відділення Асоціації Незалежного Кіно.

Світлані Гречусі, ще в часи її студентства у ВДІКу, пощастило попрацювати з такими маститими режисерами А. Хржановським, Г. Германом та ін  

Анатолій – громадянин Росії. Світлана відбулася, як продюсер також у цій сусідній державі. Під час наших бесід, автор чує гіркоту і тривогу з вуст професіоналів про майбутнє кіноіндустрії Російської Федерації. Російський кіноцех з недавніх пір торкнулися системні зміни, треба сказати, не в кращий бік.

На жаль, з осені минулого року Союз кінематографістів РФ патронує «друг усіх народів» і «любитель» свободи думок Володимир Путін, правою рукою якого в цьому господарстві є придворний Микита Міхалков. Ідеологія цих одіозних особистостей не могла не відіб'ється на майбутню політику, якщо хочете, великоруської цензурі, кіноіндустрії в цілому. Власне, про останні скандали в російському кіно, звільнення метрів галузі з ВДІКу і протестах російських кінематографістів читач, можливо, вже чув.

Не в останню чергу, зміна клімату в російському кіножитті і привела моїх співрозмовників в Україну. Як відомо, в березні в Україні президентом В. Януковичем підписана нова редакція Закону «Про кінематографію»(розвиток українського кіно). Саме бажання допомогти щось змінити в українському кіно співтоваристві рухає моїми співрозмовниками.

Але, яке кіно може розвиватися без ідеології? Автор не дарма поставив у заголовок слова Джини Лоллобріджіди. Сьогодні мова піде про ідеологію в кіномистецтві. Якою вона має бути і, взагалі, чи потрібна вона при виробництві фільмів? Чи не багато і так ідеологізоване наше повсякденне життя?

– Світлана, ідеологія в кіно. Чи є таке поняття і хто її визначає?

– Зрозуміло, ідеологія завжди присутня в кіновиробництві.

Якщо розглядати ключові фігури у визначенні тематики фільму, то ними є: держава та / або продюсер. Держава, виступаючи замовником, делегує свої повноваження продюсеру, і він виконує замовлення як підрядник. Другий варіант, це коли продюсер сам визначає тему, купує або замовляє сценарій і шукає під нього фінансування. Але такі випадки рідкісні, тому що ідеологічне кіно в чистому вигляді не завжди має комерційний потенціал. Тому, ідеологія частіше залишається прерогативою держави.

– Чи повинні взагалі фільми бути ідеологічними?

– Звичайно, обов'язково, просто потрібно розуміти, що таке ідеологія. Для багатьох це синонім «зомбування», особливо на пострадянському просторі.

Після появи кінематографа, визначивши його "найважливішим з мистецтв", багато керівників держав, перш за все, бачили в ньому потужний засіб ідеологічної пропаганди, тобто – маніпуляції масовою свідомістю. Цю функцію згодом ще більш ефективно стало виконувати телебачення.

Але якщо розглянути це питання, виключаючи втручання держави, то кіно – це дзеркальне відображення суспільства. Якщо, наприклад, зараз, у суспільстві наростає проблема розколу країни, потрібно знімати художні та документальні фільми про єдність нації.

– Добре, спробую підійти з іншого кінця. Що означає ідеологія для фільму?

– Вчення про ідеї, і це важливо розуміти, стосується не тільки питань державної або національної важливості, це загальне виховання світогляду. Фільми про соціальні проблеми, це теж ідеологія.

Наприклад, у своїй передвиборчій кампанії, пан Тигіпко говорив про легалізацію проституції. Вважаю це питання небезпечним. Я не можу себе назвати фахівцем у цій області, але знайома з багатьма дослідженнями. До вивчення цього соціального явища я також вважала, що легалізація дасть можливість контролю і, як наслідок, запобігання або зменшення розповсюдження венеричних захворювань, сексуального рабства і т.д. Але «історія проституції» розповідає про діаметрально протилежні результати. У більшості випадків легалізація створює сприятливі умови для розвитку цього пороку. Тема досить складна і об'ємна і в одному інтерв'ю я не можу озвучити в повній мірі всі її аспекти. Але, наприклад, зняти фільм про це я б дуже хотіла. Швидше за документальний, Для того щоб провести порівняльний аналіз «за» і «проти».

– Тут виникає ідеологія жіночого питання. Хіба художні фільми фемінізація обходить стороною?

– Звичайно, ні. Потрібно робити і художні фільми, наприклад, про високоморальну жінку, яка намагається зайняти гідне місце у суспільстві, а не виключно на кухні або в борделі. Якщо подивитися глибше, розкрити повною мірою «жіноче питання», то жінка в суспільстві відіграє дуже важливу роль, перш за все з того, що вона МАТИ. А саме мати надає найбільший вплив на виховання дитини. Якщо ігнорувати це питання, то ми неминуче зіткнемося з деградацією суспільства.

Соціальний статус сучасної молодої жінки сьогодні, це утриманка. Юні пані не гребують і не соромляться бути на забезпеченні чоловіків. Сьогодні це не викликає осуд суспільством. Але згадайте, до прикладу, Настасію Пилипівну, героїню Ф. Достоєвського з роману «Ідіот». Як вона запитувала Льва Мишкіна, коли він їй запропонував руку і серце «І що, дорікати мене не будеш за те, що в утриманках була?». Як це питання сприймається сьогодні більшістю представниць прекрасної статі? Бути утриманкою це навіть не модно, це норма. Хоча дослідники «проблеми проституції» вважають, що утриманка на другому місці після повії. Це та ж проституція, різниця тільки в кількості партнерів і відкритості.

Чи можна назвати фільм ідеологічним, в якому розкривається проблема проституції, утримання? Думаю, що можна. Тому, що якщо приділяти цьому питанню увагу і виховувати в суспільстві високоморальних жінок, суспільство в меншій мірі буде деградувати.

– Якщо ідеологія в кіно це похідна від ситуації в суспільстві, які теми сьогодні необхідно піднімати, на Ваш погляд, українським кінопродюсерам?

– Найгостріша тема, як я вже казала, це розкол країни. Також необхідно зачіпати теми нацизму і толерантності, Це вічні проблеми людства. В ідеології взагалі завжди потрібно тримати руку на пульсі.

Обов'язково слід піднімати історичні теми, але не так як це роблять американці. Вони можуть наплювати на історію заради гостросюжетності фільму. Історичний екшн, так би мовити.

Я дивлюся історичні фільми з крайньою обережністю, завжди після перегляду порівнюю факти, якщо для мене це новий матеріал. Неодноразово стикалася з тим, що художні твори йдуть в розріз з історичними фактами. Але порівнюють і замислюються одиниці, А більшість не шанує, не поцікавиться і сприйме все за чисту монету. Це небезпечні ігри. Тому, працюючи над створенням історичної картини, я вважаю, що продюсер просто зобов'язаний не порушувати хід історичних подій навіть у віртуальному світі. І незалежно від жанру віддавати звіт, яку він, перш за все, несе відповідальність перед суспільством.

– Особисто Ви працюєте з історичними картинами?

– Раніше тільки в ролі виконавчого продюсера працювала над екранізацією «Мідної орди» Олжаса Сулейменова. Зараз я працюю, як незалежний продюсер, над першим історичним проектом з робочим назвою «Українська Сибиріада».

Дії відбуваються в Україні наприкінці 30-х – середині 40 -х років минулого століття. Сценарій пишеться на основі реальних подій, спогадів та архівах НКВД-МДБ. В основі любовна історія хлопця-татарина і дівчани-українки, про Другу світову війну, депортації спочатку кримських татар, а потім, у 1944 р. і про виселення до Сибіру українців. Про поламані долі через події часу, в якому вони опинилися. Про кричущі несправедливості, про нелюдськість тоталітарної влади, про жахи режиму, про трагедії двох сусідніх і, сподіваюся, братніх народів – українців і кримських татар.

Чи потрібно це суспільству? Я вважаю, що просто необхідно! Велика частина українців повною мірою не знають власної історії, вони знайомі з псевдоісторією радянського формату і на ґрунті цього наша країна, нехтуючи своєю історією або взагалі не знаючи її, опиняється в ситуації, яку називають «денаціоналізація». Таке враження, що основна маса людей не читає, не цікавиться історичною долею своєї нації.

Але якщо більшість не любить читати, то після перегляду фільму замисляться, а може навіть поцікавляться, чи так це було. Тому наша команда, працюючи над сценарієм, головним чином приділяє питання достовірності фактів. Тому, що фільм, що стосується спірних історичних питань повинен ґрунтуватися на реальних подіях. Щоб потім ніякі швондери й шарикови не змогли звинуватити мене, як творця, в спотворенні історії. Для цього сценарій повинен бути бездоганним. Але я готова збільшувати обсяги випуску продукції в цьому напрямі, були б гроші (сміється, авт.).

– Напевно, на такі проекти складно знайти фінансування?

– Перш за все, це витратні проекти, костюми, декорації і т.д. і вони більшою мірою орієнтовані на внутрішній ринок. Можлива продаж на міжнародному ринку, але думаю, що це буде невеликий дохід. Такий фільм може не повернути витрати, не кажучи вже про доходи. А ось фестивальна доля, випуск на DVD, on-line перегляди такій картині забезпечать. Тому, знайти фінансування складно, але це не означає, що неможливо. Наприклад, звертатися за бюджетними коштами до Міністерства культури я, швидше за все, не буду, тому що проекти, які очікують фінансування затверджені вже на 2 роки вперед, плюс сьогоднішній уряд має дружні відносини з Російською владою. Точніше дивиться у бік кремлівської ідеології. Гадаю, для них я буду «не у форматі». Тому, змушена звертатися до приватних інвесторів.

– Сьогодні в основному на екранах бойовики, детективи, головні герої яких бандити, зірки шоу бізнесу, менти. Чи змінюється ідеологія в цьому напрямку і хто сьогодні «герої нашого часу»?

– Людські цінності ніколи не змінювалися і не зміняться до тих пір, поки буде існувати сама людина. Кінематографу трохи більше 100 років, і в історії кіно домінуюче число картин було саме у тому форматі, про який Ви говорите. Цей передік ще потрібно доповнити комедіями, мелодрамами, мюзиклами та ін. До появлення кінематографа нові жанри були прерогативою в основному театрів, літератури. Кінематограф просто доповнив цей список.

Світ не змінюється, змінюються технології. Історію про сильну людину, з багатим внутрішнім світом, інтелектом можна «вкласти» в будь-який сценарій, якщо, звичайно, поставити завдання. Але людина так влаштована, що якщо він буде дивитися серйозні, глибокі фільми кожен день, він просто може взагалі перестати дивитися кіно. Чи цікавитиметься ним тільки тоді, коли він буде мати потребу в інтелектуальній їжі. Смаки і настрої у людей завжди різні, тому виробники аудіовізуального контенту хочуть задовольнити переваги більшості. А більшість людей, як правило, хочуть розслабитися, отримати задоволення і ні про що не думати.

Екшени, комедії чудові ліки для заряду енергії та підняття настрою. Проблема не в тому, що на екранах багато порожніх картин. З цим нічого не поробиш, це було завжди і так буде. Проблема в тому, що на екранах практично відсутнє «потрібне» кіно, а попит на інтелектуальні картини є, просто він у декілька разів менше, ніж на розважальні фальми. Наприклад, аудиторія «Радіо Ехо» складає приблизно 10% від охоплення. Це непрямий показник того, в якій кількості буде користуватися попитом «потрібне» кіно. Якщо його буде достатньо, тобто 90% буде належати розважальним фільмам, 10% «потрібним».

– Що значить «потрібне» кіно? Світле й чисте?))

– Не тільки. Потрібне – це фільм, після якого людина розмірковує ще дуже довго часу або фільм залишається в пам'яті на все життя. Наприклад, «Нюрнберзький процес», «Будинок з піску і туману», той самий фільм «12». Фільми, в яких зачіпаються проблеми людства. Кіно впливає дуже сильно, як негативно, так і позитивно на виховання глядача. І якщо говорити про виховну складову, то не треба забувати про те, що виховання «прекрасної людини» має проходити в нормальних умовах, тобто з нормальним рівнем життя. В Індії, наприклад, домінує «світле і чисте» кіно, але це не означає, що в Індії немає злочинності. Злочинність в Індостані процвітає, і насамперед тому, що основна маса населення живе у злиднях і, як наслідок, від цього всі проблеми. Поки інстинкти людини незадоволені, поки рівень життя на межі бідності навіть самі «світлі й чисті» фільми будуть скоріше розважати, ніж виховувати.

– Який сенс українському або іноземному інвесторові вкладати кошти в Ваші фільми? Бізнесмени вміють рахувати гроші. Тому, мені цікаво який ККД від інвестицій у фільми Світлани Гречухи?

– По-перше, медіа ринок один з самих високодохідних. Український бізнес ще до кінця не розібрався в тонкощах індустрії, не відчув, так би мовити, всі вигоди і дивіденди від інвестицій у кіно. Усе тільки починається.

По-друге, відсутність кіноіндустрії в Україні і як наслідок конкуренції, дають можливість інвесторам заповнити нову, цікаву нішу. Тим більше, зараз створюється сприятливе середовище для розвитку галузі, після прийняття кардинальних й суттєвих поправок до Закону України «Про кінематографію». У ньому враховані і податкові пільги, і звільнення від сплати оренди, і зняття ПДВ і багато інших стимулюючих інвестиції моментів.

По-третє, диверсифікація інвестиційного портфелю та, як наслідок, розширення сфер впливу інвестора. І головне, хочу підкреслити, будь-який бізнес, пов'язаний з мистецтвом вважається елітним.

– За Вашими словами інвесторам кіноіндустрії Україна за нової влади приготувала податковий рай! Залишилося тільки донести гарну новину до самих комерсантів. Дякую за інтерв'ю. Сподіваюся, наступного разу ми докладно поговоримо про перспективи інвестування у вітчизняне кіно ...

– Обов'язково. Приємно було поспілкуватися і до нових зустрічей у вашому часопису!

  

 Фото: Продюсер С. Гречуха мріє про світле і чисте українське кіно